DPS Carmina 5. A RVHv v soutěži Zlatý oříšek 2014

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pozornost médií se často soustředí na soubory, tělesa či orchestry dospělých umělců. Přitom ale například v Pardubicích vyrostlo mnoho talentovaných a šikovných dětí již raného školního věku s vynikajícími výsledky ve své zájmové umělecké činnosti.

Živoucím dokladem toho je Dětský pěvecký sbor CARMINA tříd s rozšířenou výukou hudební výchovy při ZŠ Pardubice – Polabiny 2 se sbormistryní Mgr. Ivou Bednářovou. Jeho členové pravidelně sbírají medaile na celostátních a krajských soutěžích dětských pěveckých sborů, vozí zvláštní ocenění odborných porot za příkladné sborové výkony, reprezentují své město po celé Evropě (16 výjezdů do 11 zemí) se samostatnými koncertními programy. Děti z CARMINY nahrávají na CD, ale také účinkují pro seniory, spoluobčany hendikepované, nemocné nebo na charitativních akcích. A obdobná všestrannost se cení i v největším takto zaměřeném projektu s již šestnáctiletou tradicí – soutěži Zlatý oříšek. Ta vyhledává a všestranně podporuje aktivní, nadané a úspěšné děti České republiky.

Laureátem Zlatého oříšku se může stát každý chlapec nebo děvče, ale také kolektiv ve věku od 6 do 14 let. Jedinečnost soutěže spočívá v tom, že nemá žádné kategorie a příležitost tak mají všichni, kteří v posledních dvou letech vytvořili nebo učinili v různých oborech něco mimořádného. Může to být umění, sport, ekologie, přírodověda, chovatelství, jazykové schopnosti, zajímavý čin, úspěch nebo cokoliv jiného. A protože sbormistryně CARMINY Mgr. Iva Bednářová vyhodnotila, že tato kritéria její svěřenci splňují, pustila se do shromažďování a vypracovávání potřebných podkladů. To vše za podpory letitého externího spolupracovníka sboru ing. Vladimíra Matouše, který CARMINU při ZŠ Prodloužená – Pardubice do soutěže přihlásil a stal se s radostí jejím patronem.

Od 10. října porota složená z různých odborníků nejprve detailně posuzovala všechny přihlášky; zejména četnost, rozmanitost a obsah veškerých předem zpracovaných a řádně doložených příloh. Z povinných údajů nesměly chybět vynikající soutěžní výsledky alespoň celostátního charakteru, prokazatelné úspěchy či hodnotné počiny dětí v letech 2013 až 2014.

Z téměř 200 přihlášených dětí a kolektivů pak vybrala komise třicítku nejtalentovanějších a nejšikovnějších dětí resp. kolektivů z celé České republiky. 6. listopadu přišel na adresu patrona CARMINY e-mail se senzačním sdělením a gratulací polabinskému sboru k úspěchu, znamenající jeho postup do celostátního finále soutěže Zlatý oříšek! Hned v sobotu 15. listopadu navštívili DPS CARMINA osobně zástupci Zlatého oříšku s kameramanem, kteří kromě fotografie pořídili i videovizitku a další písemnou prezentaci. Na tomto všem se za předchozí pečlivé přípravy a pod vedením sbormistryně spolupodílely už samotné děti.

Tak takovýto mimořádný, netradiční a mile pracovní dárek si nadělila Carmina 5. A ke kulatým sborovým narozeninám i blížícím se vánočním svátkům. Více na www.Zlatyorisek.cz.

Za Občanské sdružení CARMINA – Iva Bednářová – sbormistryně

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>